Materiały partnera

Obróbka skrawaniem CNC – nowoczesność w zakładach produkcyjnych

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele produktów, które widzisz w sklepach, komponentów urządzeń, z których korzystasz oraz przedmiotów codziennego użytku powstało dzięki obróbce skrawaniem CNC? Są to części samochodowe, narzędzia chirurgiczne, elementy mebli czy sprzętów elektronicznych i wiele innych. Można by długo wymieniać kolejne metalowe elementy, dokładnie skrojone przez zautomatyzowane obrabiarki. Bardzo wiele branż posiłkuje się nowoczesną technologią. Dlatego też warto nieco więcej dowiedzieć się na ten temat i sprawdzić, kto właściwie zajmuje się tego typu działalnością.

Obróbka skrawaniem CNC – jak to działa?

Obróbka skrawaniem CNC to rodzaj obróbki ubytkowej, czyli takiej, która w trakcie trwania wytwarza odpad. Jednak kluczowym elementem jest tutaj skrót CNC, który należy rozwijać jako Computerized Numerical Control. Tłumaczy się to jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Co to oznacza w praktyce? Narzędzia, które biorą udział w procesach obróbki sterowane są przez komputer. Ten natomiast przyjmuje komendy od inżyniera, który wydaje je przy pomocy języka programowania. Często korzysta się także z modułu CAM, wspomagającego planowanie ścieżki narzędzia przy pomocy modeli 2D lub 3D. W taki sposób udaje się wytworzyć niezwykle precyzyjne detale, a przy tym zapewnić wysoką powtarzalność i efektywność produkcji.

Obróbka skrawaniem CNC – kto się tym zajmuje?

Nie każda firma może wyposażyć własny park maszynowy, w którym możliwa jest obróbka skrawaniem CNC. Dlatego często szuka się podwykonawców. Zakłady produkcyjne, które specjalizują się w tego typu działalności zatrudniają inżynierów programistów oraz na bieżąco modernizują hale produkcyjną, aby zapewnić klientom wysokiej jakości wyroby oraz terminową dostawę. Wśród takich przedsiębiorstw znajdziemy także polskie zakłady, takie jak ten https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/obrobka-cnc/. Warto zapoznać się ze stosowanymi tam metodami oraz ze strategią zarządzania, czyli popularnym Lean Management.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *